Straipsniai ir naujienos

Apie kompiuterius ir ne tik

Šiuolaikinė tautodailė, kas išliko iš senųjų amatų?

Pasivaikščiojus po tokias tautodailininkų muges, kaip “parbėg laivelis” nesunku susidaryti bendrą įspūdį, kuo verčiasi šiandieniai tautodailininkai ir amatininkai, jau tokių senųjų profesijų atstovų, kaip račius, dročius, klojėjas, skiečius, klumdirbis. Ant išnykimo yra ir rimoriaus profesija. Tačiau kita dalis amatų tapo tarsi šiuolaikiniais, kiti įgavo meistrystės statusą ir persikvalifikavo į kasdienines paslaugas, tačiau apie viską nuo pradžių.

gaminiai is medzioTaigi, pastaruoju metu geriausias verslas tautodailininkui, rodos, yra papuošalų ir auskarų gamyba, tai mažai medžiagų reikalaujantis kruopštus darbas, kurio gaminius šluoja. Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo auksarai. O iš ko jie gaminami, jau priklauso nuo pačio meistro. Gaminami odiniai, žalvariniai (tiek visiškai rankų darbo, tiek išlieti formomis), taip pat teko matyti ir keraminių, akmeninių, iš medukų, taip pat gyvūnų nagų, kaulų, kokoso kevalo, kriauklyčių. Iš esmės bet koks ne trapus ir nedidelis objektas gali tapti potencialiu auskaru.

Dar reiktų nepamiršti kalvių, pas juos jau galima rasti daugiau ar mažiau visko, nuo siuvenyrinių pasagų, žvakidžių, rožių, iki židinio puošybos elementų, žarsteklių, pakabinamų šviestuvų ir kitų stambesnių padargų. Taip pat dauguma jų užsiima ir individualių užsakymų teikimu, gamina balkonų turėklus, vienetinius laiptus, krosnis pirtims, metalines tvoras ir kitus šiuolaikiniam žmogui naudojamus daiktus. Aišku, tokių senųjų rakandų, kaip durų ar skrynių apkaustų, koplyststulpių ir panašių mažosios architektūros gaminių jau reikia ieškoti ir užsisakyti atskirai. Dažnai kalvių gamybos metalinės tvoros ir kiti kalvystės darbai yra vertinami tų kurie nori savo namuose sukurti išskirtinę atmosferą.

Kitas populiarus amatas yra mezgimas, tai irgi populiarus ir sąlyginai nedaug laiko atimantis užsiemimas, patyrusi mezgėja gali megzti bet kur, be to, atsirinkti lengvesnius darbus, tarkime šalikų mezgimą, dėl ko rasti mugėje originalų šaliką dažnai yra lengviau, nei, tarkime, pirštuotas pirštines. Taip pat populiarėja mezgimo atmainos, kaip riešinių ar mobiliųjų telefonų dėkliukų mezgimas su karoliukais. Tas mezgimas ypatingas tuo, kad ant siūlo susiveriami maži karoliukai (kartais ir skirtingų spalvų) ir jie įmezgami į riešinę, dėkliuką tinkamu metu ir taip gaunamas raštas. Seniau mezgimas buvo labiau būtinybės apsirengti amatas, o šiandien

Toliau iš retesnių amatininkų darbų galime išskirti medienos drožinėjimu užsiimančius meistrus. Dažniausiai parduodamos tokios smulkmenos, kaip šaukštai, medalikėliai ir kiti niekučiai, kurie dažnai dovanojami įvairiomis progomis. Taip pat yra keli meistrai, kurie užsiima reljefinių paveikslų raižymu.

Taip pat dar nežlugusi ir puodžių bei molio meistrų profesija. Dauguma jų persikvalifikavo į smulkmenų gamybą, arba unikalius gaminius, pavyzdžiui juodosios keramikos gaminių gaminimą. Didelių puodynių ar kitų buičiai reikalingų rakandų jau mugėse rasti sunku, dažnai tenka arba užsisakyti atskirai arba pirkti jau fabrike gaminamus gaminius.

Stikliai irgi egzistuoja, tačiau dauguma jų jau persikvalifikavę į smulkių vitražų, auskarų ar kitų papuošalų gamintojus.

Kitos profesijos, kaip odžius, bačius, siuvėjas jau tapo paprastu smulkiu versliuku miesto ir kaimo užkampiuose.