Straipsniai ir naujienos

Apie kompiuterius ir ne tik

Skrydžiai lėktuvu

XXI amžiuje skrydžiai lėktuvu tapo neatsiejama kelionių dalis. Kuomet 1873 metais Julis Vernas parašė savo garsųjį romaną Aplink pasaulį per 80 dienų“. Toks trumpas laiko tarpas atrodė neįtikėtinas, kad jo pakaktų apkeliauti aplink visą žemės rutulį. Viskas pasikeitė kuomet broliai Orvilis bei Vilberis Raitai pirmą kartą savo gamybos lėktuvu pakilo į orą. Tai įvyko 1903.12.17.

Praėjus vos šešiolikai metų nuo pirmojo skrydžio, lėktuvai jau buvo taip ištobulėję, kad spėjo sudalyvauti pirmajame pasauliniame kare. 1919 metais britų oreiviai John'as Alcock'as ir Arthur'as Whitten'as Brown'as sėkmingai įveikė Atlanto vandenyną ir savo vardus amžiams įrašė į aviacijos istoriją.

Antro pasaulinio karo metais didžiausią pažangą aviacijoje padarė nacistinė Vokietyja. Būtent čia 1944 metais buvo sukurtas pirmasis reaktyvinis lėktuvas "Messerschmitt Me 163 Komet"Tačiau nepaisant visų nacių pastangų, to nepakako, kad atsilaikytų prieš ženkliai didesnes, nors ir prastesniais lėktuvais apginkluotas sąjungininkų oro pajėgos.

comet

1952 metais buvo pristatytas pirmasis keleivinis laineris, turėjęs reaktyvinius variklius, juo tapo Britiškas Comet 1. Šio lėktuvo istorija yra ganėtinai įdomi, nes paaiškėjo, kad stačiakampiai langai neatlaikydavo didelių perkrovų ir to pasekoje lėktuvai tiesiog subyrėdavo ore. Tačiau išmoktos klaidos leido patobulinti civilinę aviaciją.

1968 metais civilnė aviacija žengė kita milžinišką žingsnį į priekį - buvo pristatytas pirmasis viršgarsinis keleivinis lėktuvas Concorde. Concorde'ai sėkmingai skraidė daugiau nei tris dešimtmečius, tačiau po to, kai 2000 metais vienas iš jų sudužo, paaiškėjo konstrukcinės klaidos ir skrydžiai niekuomet nebebuvo atnaujinti. Nuo to laiko žmonės keliauja kur kas lėčiau, tačiau vistiek apie tai Julis Vernas galėjo tik svajoti.

Reklama: Pigūs lėktuvo bilietai svetainėje http://www.ugo.lt/